Neden okul öncesi eğitimi?

Okul öncesi eğitim , çocuğun sosyal , zihinsel , bedensel ve duygusal gelişimi destekleyen ve kişiliğin büyük oranda tamamlanmasını sağlayan eğitim sürecidir.Öncelikle eğitim süreci aileden başlar , sonrasında çeşitli kurumlarda devam eder. 0-6 yaş dönem çocuk için geleceğini belirleyen önemli bir altyapıdır. İnsan beyni ve fonksiyonları en çok 0-3 yaş arası dönemde büyür , 4 yaşına gelmiş çocuğun zekasının yarısı tamamlanır.Okul öncesi süreçte çocuk kişiliğini ve temel gelişim alanlarını büyük ölçüde tamamlar.

 
Zekânın gelişmesini büyük oranda etkileyen çevresel faktörlerdir. Bu nedenle çocuğun duyu organlarına hitap eden zengin uyaranların olduğu ortamları hazırlanmak her kurumun birinci görevi olmalıdır. Kurumda verilen eğitimin benzeri ailede verilemez; çünkü kurumlarda eğitim belli bir plan ve program çerçevesinde öğretmenler tarafından verilir. Bunun yanı sıra çocuğun kendi yaş gruplarıyla olması çocuğu daha aktif , sosyal , öğrenmeye açık , kendini daha iyi tanıma olanağı bulur ve paylaşımcı yapar. Okul öncesi eğitimi alan çocuklar, yeni ortama çok çabuk uyum sağlayarak, diğerlerine oranla daha başarılı bir performans gösterirler.

 
Ebeveynler için zor ve güç süreç kurum arayışlarında başlar. Her veli öncelikli olarak sevgi ve güven duyabilecek kurum tercihinde bulunur (çocuk için önemli olan da sevgi ve güvendir). Kurum sahiplerinin bilinçli , işine elverişli , sevecen , samimi olmaları ve en önemlisi aldıkları sorumluluğun başında olmaları önem kazanır. Şahsen bu anlamda velileri uyarmaktan kendimi alıkoyamadığım konulardan biri de kurum sahiplerinin emanet edeceğiniz kurumların bizzat başında olmaları ve meslek sahibi olmalarıdır. Her kurum kendi bünyesinde iyi olduğunu savunsalar da bunun doğru olduğunu söyleyemiyeceğim. Bu sürecin; çocuk için bütün hayatını ne denli etkileyeceğinin farkında olmak ve okul gözüyle değil de oyun oynayarak bir şeyler öğretebilmek aslında çocuk üzerinde alışma sürecini daha hafif atlatılmasının kaynağıdır. Psikolojik etken başlığı altında diğer gelişim alanlarını tetikleyen unsur çocuğun huzurlu , mutlu , sağlıklı , sevgi dolu bir ortamda olması yaşadığı süreci ve ileriki hayatını da olumlu etkiler.

Ağu 17, 2012 | Kategori: Blog | Yorumlar: none

 

Yorum Yap

Yorum yazmak için üye girişi yapmalısınız.